Haber Tarihi: 01 Temmuz 2016, Cuma

Katılım Bankacılığının Mevzuat Gelişimi

Mutlu Avukatlık Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Ümit AKKAYA Bakü’de yapılan eğitim seminerine 26/05/2016 günü TKBB adına katılmış ve "Türkiye’de Katılım Bankacılığının Mevzuat Tarihi ve Gelişimi" başlıklı bir sunum yapmıştır. Ertesi gün 27/05/2016 tarihinde de TİKA tarafından organize edilen sertifika töreninde TKBB adına hazır bulunmuş ve yine aynı tarihte Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Osman Aydınlı’nın daveti üzerine, İlahiyat Fakültesi'ne ziyarette bulunmuştur.


Haber Tarihi: 21 Kasım 2014, Cuma

Tarihi, Teorisi ve Pratiğiyle İslam İktisadı ve Finansı: Türkiye Örneği Konferansı Yapıldı

Hukuki Açıdan Katılım Bankacılığı Türkiye Uygulaması

Borsa İstanbul ve Marmara Üniversitesi iş birliği ile organize edilen “Tarihi, Teorisi ve Pratiğiyle İslam İktisadı ve Finansı: Türkiye Örneği” temalı Konferans, 11 Kasım 2014 tarihinde Raffles Hotel İstanbul’da gerçekleştirildi. Konferansın, sermaye piyasalarının İslami prensiplere uygun yönlerinin potansiyel yatırımcılara daha etkin bir biçimde aktarılması ve İstanbul’un İslami finansta standartların belirlenmesinde küresel bir merkez konumunda öne çıkarak kendi ekolünü ortaya koyması hedeflerine ulaşılmasında belirleyici rol oynayacağı düşünülmektedir.


 

Haber Tarihi: 21 Kasım 2014, Cuma

Katılım Bankacılığı ve Faizsiz Finas Çalıştayı Raporu Temmuz Ayında Çıktı.

ÇALIŞTAY RAPORU
Ortaklarımızdan Av. Bekir HALAÇOĞLU Bey'in de katılımı ile gerçekleşen “Katılım Bankacılığı ve Faizsiz Finans Çalıştayı” Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ev sahipliğinde düzenlenmiştir.

Söz konusu çalıştayın amacı; ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasi ve yasal koşulları, toplumun katılım bankacılığı ve faizsiz finansa ilişkin algıları ve bu alandaki yurt içi ve yurt dışı mevcut uygulamalar göz önünde bulundurularak, ülkemizde faizsiz finans piyasasının sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde gelişiminin temin edilmesi için temel dinamiklerin belirlenmesi ve gerekli altyapıların oluşturulmasına yönelik strateji ve eylem planlarına katkı sağlayacak somut önerilerin ortaya konulmasıdır.

Çalıştayın ilk gününde katılım bankacılığı ve faizsiz finans konusuyla ilgili tüm tarafların bir araya getirilmesi amacıyla, BDDK Başkanı Mukim Öztekin’in moderatörlüğünde “Türkiye’nin Faizsiz Finansa İlişkin Vizyonu: Türkiye Modeli” konulu panel oturumu gerçekleştirilmiştir. Panel oturumuna, Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Din İşleri Yüksek Kurulu (DİYK) Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bulut ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. İbrahim Turhan panelist olarak katılmışlardır. Panel oturumunun ardından üç gün süren çalıştay oturumlarına geçilmiştir. Çalıştaya; Hazine Müsteşarlığı, BDDK, TCMB, SPK, DİB, BİST ve TKBB’den yetkililer; akademisyenler; katılım bankalarının orta ve üst düzey yöneticileri; özel sektör temsilcileri; Dünya Bankası (WB) ve İslam Kalkınma Bankası (IDB) başta olmak üzere yurt dışından ilgili kurum temsilcilerinin de bulunduğu toplam 94 kişi katılmıştır. Çalıştayın oturum konuları, “Eğitim, İnsan Kaynağı ve Sertifikasyon”, “Ürün Çeşitliliği, Kaynak”, “Ürün Çeşitliliği, Plasman”, “Piyasalar”, “Sigortacılık, BES”, “Standartlar ve Düzenleme”, “Kurumsal İletişim, Algı ve İtibar Yönetimi”, “Danışma Kurulları” ile “Strateji, Koordinasyon ve İnovasyon” başlıklı dokuz alt çalışma grubunda ele alınmıştır.
 

Haber Tarihi: 15 Ocak 2014, Çarşamba

"İstanbul Ticaret Üniversitesi Misafirimiz Oldu"

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kariyer Planlama Merkezi ve Hukuk Kulübü ile birlikte bir grup öğrenciyi kurumumuzda misafir ederek, avukatlık, hakimlik, savcılık konularında detay bilgiler aktarmaya çalıştık.

Haber Tarihi: 26 Mart 2012, Pazartesi

"2011 yılı Turkish Deal Of the Year"

Mutlu Avukatlık Ortaklığı, Islamic Finance News tarafından her yıl düzenlenen organizasyonda, 2011 yılında Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. tarafından çıkarılan Türkiye'nin ilk Sukuk projesindeki katılım ve çalışmaları neticesi "2011 yılı Turkish Deal Of the Year" ödülüne layık görülmüştür.19 Eylül 2019  Perşembe   16:32:16


Copyright © 2011 MUTLU AVUKATLIK ORTAKLIĞI
Gazeteciler Sitesi Matbuat Sokak.No: 9   34394 Esentepe - Şişli / İstanbul
Tel : +90 212 356 4242    Fax: +90 212 356 5000
bilgi@mutlu.av.tr